CYSTOSKOPIA

Polega na ocenie kamerą endoskopową pęcherza moczowego i cewki moczowej. Ocena wzrokowa błony śluzowej cewki moczowej i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również gruczołu krokowego jest niezwykle ważnym narzędziem w diagnostyce schorzeń dolnych dróg moczowych.

Szczególnie ważną rolę cystouretroskopia pełni w różnicowaniu przyczyn krwinkomoczu i krwiomoczu. Umożliwia wykrywanie nowotworów pęcherza moczowego na wczesnym etapie choroby umożliwiającym zaplanowanie prawidłowego i skutecznego leczenia. Metoda ta daje także możliwość pobrania wycinków podejrzanych tkanek do badania histo-patologicznego, a otrzymane wyniki stanowią często informacje kluczowe do postawienia prawidłowego rozpoznania. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) określają jasno miejsce cystoskopii ambulatoryjnej jako jeden z podstawowych instrumentów diagnostycznych w wykrywaniu nowotworów pęcherza moczowego i diagnostyki wielu schorzeń dolnych dróg moczowych.


20180112 191348BEAC43A7 00C3 9BE4 71EF 5D8E2815FB6C


          Cystofiberoskopia - jest to cystoskopia z użyciem aparatu giętkiego o małej średnicy, którego zastosowanie stanowi standard światowy badań ambulatoryjnych. Zastosowanie aparatów giętkich umożliwia wykonanie badania w sposób najbardziej komfortowy i bezbolesny. Pełny zakres ruchomości kamery zapewnia doskonały wgląd i umożliwia wykrycie zmian, niezwykle trudnych do uwidocznienia w ambulatoryjnej cystoskopii aparatem sztywnym. 


WSKAZANIA:

 • krwinkomocz w badaniu ogólnym moczu
 • krwiomocz (widoczne podbarwienie moczu krwią- od żywoczerwonego koloru poprzez kolor herbaty do koloru brunatnego, obecność skrzepów)
 • diagnostyka dolegliwości dyzurycznych, częstomoczu, pieczenia w cewce moczowej, bólów podbrzusza o niejasnej etiologii
 • diagnostyka nietrzymania moczu
 • diagnostyka zalegania moczu po mikcji
 • nieprawidłowe badanie USG układu moczowego
 • usuwanie cial obcych w tym cewników moczowodowych typu "JJ"
 • podejrzenie kamicy pęcherza moczowego
 • pourazowa ocena dolnych dróg moczowych
 • podejrzenie uchyłków cewki moczowej
 • jako element diagnostyki niepłodności męskiej
 • podejrzenie przetok do układu moczowego
 • badania kontrolne po leczeniu endoskopowym guzów pęcherza moczowego
 • badania kontrolne po leczeniu urothelialnych guzów górnych dróg moczowych
 • podejrzenie zwężenia cewki moczowej
 • konieczność pobrania wycinków ze ściany pęcherza w diagnostyce Zespołów Bólowych Miednicy Małej w tym śródmiąższowego zapalenia pęcherza

PRZECIWSKAZANIA:

 • brak świadomej zgody pacjenta na wykonanie zabiegu
 • czynny stan zapalny dróg moczowych
 • niestabilny stan pacjenta
 • istotne zaburzenia krzepnięcia w tym wywołane przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych
 • Z uwagi na możliwość współistnienia chorób uniemożliwiających wykonanie zabiegu w trybie ambulatoryjnym możliwa jest konieczność cystoskopii w warunkach szpitalnych niekiedy w znieczuleniu ogólnym. 

PRZYGOTOWANIE: 

               Przed zabiegiem konieczna jest wizyta u urologa wykonującego zabieg potwierdzająca wskazania i określenie braku przeciwskazań do zabiegu diagnostycznego z oceną aktualnego wyniku posiewu i badania ogólnego moczu. Konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody pacjenta na przeprowadzenie cystoskopii. Zabieg nie wymaga innego specjalnego przygotowania. Niekiedy w przypadku kolonizacji bakteryjnej układu moczowego zabieg jest wykonywany w profilaktyce antybiotykowej. 


PRZEBIEG ZABIEGU:

               W przypadku cystofiberoskopii (cystoskopii) zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym żelem z Lignocainą w pozycji ginekologicznej lub leżącej. Po odkażeniu ujścia zewnętrznego cewki moczowej, specjalną strzykawką środek znieczulający w żelu podawany jest do wnętrza cewki. W przypadku cystoskopii aparatem sztywnym u mężczyzn można zastosować znieczulenie z zastosowaniem cienkiego cewnika, który umożliwia podanie żelu znieczulającego do całej cewki moczowej. Następnie do cewki wprowadzany jest cystoskop przez który kroplówką podawany jest płyn do pęcherza moczowego. Dzięki odpowiedniemu wypełnieniu pęcherza możliwa jest dokładna ocena ściany pęcherza, ujść moczowodowych oraz szyi pęcherza i cewki moczowej. Obraz z cystoskopu widoczny jest na ekranie monitora i może być rejestrowany na nośnikach cyfrowych. Po zakończeniu badania pacjent idzie do toalety i odaje mocz. 


PO ZABIEGU:

            Lekarz przeprowadzający zabieg podsumowuje uzyskany wynik badania i wydaje opis/protokół badania niekiedy wraz z zapisem cyfrowym badania. Podczas rozmowy po badaniu cystoskopowym lekarz powinien nakreślić dalsze plany diagnostyczne i terapeutyczne ewentualnie skierować pacjenta do odpowiedniego ośrodka. 


 Zabiegi cystoskopowe mogą być wykonywane bezpiecznym systemem cystoskopii giętkiej "EndoSheath".

endoskop2

 • System ten zapewnia bezpieczeństwo badania dzięki jednorazowym, sterylnym osłonom aparatu, a niewielkie rozmiary giętkiego cystofiberoskopu powodują zwiększenie komfortu badania i minimalizują jego nieprzyjemne odczucia.
 • Jednocześnie ten nowoczesny aparat zapewnia doskonałą wizualizację i umożliwia skuteczną diagnostykę schorzeń dolnych dróg moczowych.
 • Zabieg wykonywany jest przez doświadczony zespół w zapewniającej intymność atmosferze.
 • Nowością jest możliwość digitalizacji całego badania na płycie DVD, co umożliwia ocenę porównawczą obserwowanych zmian również przez innych lekarzy.

endosheath1

Zapraszamy na wizytę kwalifikacyjną oraz zabiegi w tym zabiegi z możliwością pobrania wycinków błony śluzowej pęcherza moczowego do oceny histo-patologicznej.

 

O Nas

Uromed Górce to poradnia zajmująca się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń urologicznych.

Doświadczony zespół lekarski, nowoczesna aparatura w tym USG, uroflometr czy cystoskop giętki i miła obsługa to nasze główne atuty.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi. Zapisy możliwe są zarówno poprzez rejestrację telefoniczną jak i internetową.

Wykonujemy zabiegi stulejki z zastosowaniem medycznego staplera-ANASTOMATUcystoskopię bezbolesnym giętkim aparatem z systemem "Endosheath" jednorazowych sterylnych koszul, których zastosowanie zmniejsza ryzyko zakażenia związanego z zabeigiem do minimum oraz BIOPSJE PROSTATY w znieczuleniu pęczków naczynio-nerwowych

Godziny otwarcia:

Kontakt

Mapa dojazdu