BIOPSJA GRUCZOŁU KROKOWEGO

jest to standard ogólnoświatowy w diagnostyce raka stercza. Wskazaniami do biopsji przezodbytniczej prostaty mogą być nieprawidłowości w badaniu palcem lub elewacja poziomu PSA w surowicy krwi. Decyzję o wykonaniu biopsji podejmuje lekarz wraz z pacjentem po ustaleniu wskazań do zabiegu na podstawie stanu klinicznego, wyników badań laboratoryjnych, a czasem również pomocniczych badań obrazowych zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Główne wskazania do wykonania biopsji gruczołu krokowego

  • nieprawidłowy wynik PSA w surowicy krwi po wykluczeniu innych przyczyn w szczególności czynnego stanu zapalnego
  • szybki wzrost miana PSA w surowicy krwi w kolejnych badaniach
  • nieprawidłowy wynik badania palcem gruczołu krokowego podczas kontrolnej wizyty urologicznej
  • do biopsji mogą również skłonić nieprawidłowości w badaniach pomocniczych np. multiparametrycznym rezonansie magnetycznym gruczołu krokowego - mpMRI   

Przed zabiegiem:

              Zabieg wykonywany jest zwykle z zastosowaniem odpowiedniej profilaktyki antybiotykowej zlecanej przez lekarza na wizycie wstępnej wraz z ustaleniem wskazań do biopsji i jej terminu.  Należy pamiętać, że lekarz wykonujący biopsję zobowiązany jest do samodzielnej oceny i weryfikacji wskazań wraz z rozmową z pacjentem, przekazaniem informacji o planowanym zabiegu jego możliwych powikłaniach i sposobie jego przeprowadzenia.     

Przebieg zabiegu: 

            Biopsję systematyczną gruczołu krokowego stanowiącą tzw. "złoty standard" postępowania diagnostycznego wykonuje się zwykle z użyciem przezodbytniczej sondy ultrasonograficznej.

Po zbadaniu gruczołu krokowego (prostaty)  palcem, następuje badanie ultrasonograficzne-TRUS z pomiarami gruczołu.

Następnie lekarz wykonuje znieczulenie nasiękowe środkiem miejscowo-znieczulającym pęczków naczyniowo-nerwowych stercza (prostaty).

Po znieczuleniu pobierane są wycinki z użyciem specjalnej igły automatycznej z każdego płata gruczołu krokowego.

Wycinki po odpowiednim oznaczeniu i utrwaleniu trafiają do pracowni patomorfologicznej. Otrzymany wynik stanowi podstawę do ustalenia dalszego postępowania.

Po biopsji:

             Po biopsji gruczołu krokowego możliwe jest przejściowe pojawienie się krwi w moczu, kale i nasieniu. Pacjent pozostaje pod opieką lekarza prowadzącego. Ryzyko poważnych powikłań związnych z zabiegiem nie jest duże jednak z uwagi na około 2% odsetek zakażenia wymagającego hospitalizacji każdy incydent związany z gorączką czuy pogorszeniem oddawania moczu powinien być raportowany lekarzowi!

 Wyniki biopsji stercza:

            Każdorazowo wynik biopsji powinien być przekazany pacjentowi wraz z komentarzem na wizycie kontrolnej. Lekarz interpretuje otrzymany wynik w sposób przystępny dla pacjenta i powinien ustalić dalszy sposób postępowania i ewentualny plan leczenia. 

            Doratni wynik biopsji gruczołu krokowego daje możliwość potwierdzenia występowania raka stercza na podstawie wyniku badania histo-patologicznego i wdrożenia właściwego leczenia w czasie umożliwiającym wyleczenie pacjenta lub poprawę rokowania w stosunku do osób nieleczonych.

            Ujemny wynik biopsji nie musi jednak przesądzać o braku choroby i konieczna jest w wątpliwych przypadkach obserwacja kliniczna pacjenta pod okiem urologa z oznaczaniem kolejnych poziomów PSA i wykonywaniem ewentualnych badań pomocniczych jak: rezonans wieloparametryczny gruczołu krokowego czy test PCA-3 celem ustalenia ewentualnych wskazań do powtórnej biopsji.

 Podsumowanie:

           Pomimo rozwijających się nowych metod diagnostycznych biopsja gruczołu krokowego pozostaje niezastąpionym narzędziem w rozpoznawaniu i ustaleniu wskazań do leczenia raka gruczołu krokowego. Badania obrazowe takie jak mpMRI, czy PCA-3 pełnią istotną lecz pomocniczą rolę w procesie diagnostycznym i nie mogą być stosowane samoczielnie w przypadku klinicznego podejrzenia procesu rozrostowego. 

O Nas

Uromed Górce to poradnia zajmująca się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń urologicznych.

Doświadczony zespół lekarski, nowoczesna aparatura w tym USG, uroflometr czy cystoskop giętki i miła obsługa to nasze główne atuty.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi. Zapisy możliwe są zarówno poprzez rejestrację telefoniczną jak i internetową.

Wykonujemy zabiegi stulejki z zastosowaniem medycznego staplera-ANASTOMATUcystoskopię bezbolesnym giętkim aparatem z systemem "Endosheath" jednorazowych sterylnych koszul, których zastosowanie zmniejsza ryzyko zakażenia związanego z zabeigiem do minimum oraz BIOPSJE PROSTATY w znieczuleniu pęczków naczynio-nerwowych

Godziny otwarcia:

Kontakt

Mapa dojazdu