Kwalifikacja i leczenie wodniaków jądra

Wodniak jądra stanowi zwiększenie ilości klarownego płynu między osłonkami jądra. Wodniaki jądra mogą być wrodzone i nabyte. Wrodzone, leczone są zwykle w wieku dizecięcym chirurgicznie. Wodniaki nabyte pojawiają się na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy wytwarzaniem płynu w osłonkach pochwowych jądra, a jego wchłanianiem.

                 Powstawanie wodniaków jądra może być spowodowane urazem, a także stanami zapalnymi jądra i najadrza czy nawet nowotworami jądra. Objętość wodniaka może ulegać zmianie w przypadkach niezarośnięcia wyrostka pochwowego, czyli kanału umożliwiającego komunikację płynu z jamą otrzewnową.

                 Powiększające się wodniaki jądra poza niekorzystnym efektem kosmetycznym mogą z czasem powodować silne dolegliwości bólowe oraz utrudniać poruszanie się. Wodniaki jadra zawsze należy różnicować z innymi patologiami, a przedewszystkim z przepuklinami mosznowymi. Przepukliną mosznową nazywamy stan w którym zawartość jamy brzusznej wyrostkiem pochwowym wpukla się do moszny (przepukliny mogą zawierać pętle jelitowe i sieć). Zwykle zawartość ta daje się odprowadzać ręcznie.

                 Do rozpoznania wodniaka wykorzystuje się badanie USG, które zapewnia jedoczesną ocene obu jąder. W przypadku długotrwającego procesu chorobowego, wodniak poprzez ucisk może spowodować osłabienie ukrwienia jadra, a nawet jego zanik oraz upośledzenie płodności.

                 Leczenie jest chirurgiczne i polega na wycięciu lub plastyce osłonek pochwowych jądra najczęściej metodą Winkelmanna lub Bergmanna. 

O Nas

Uromed Górce to poradnia zajmująca się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń urologicznych.

Doświadczony zespół lekarski, nowoczesna aparatura w tym USG, uroflometr czy cystoskop giętki i miła obsługa to nasze główne atuty.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi. Zapisy możliwe są zarówno poprzez rejestrację telefoniczną jak i internetową.

Wykonujemy zabiegi stulejki z zastosowaniem medycznego staplera-ANASTOMATUcystoskopię bezbolesnym giętkim aparatem z systemem "Endosheath" jednorazowych sterylnych koszul, których zastosowanie zmniejsza ryzyko zakażenia związanego z zabeigiem do minimum oraz BIOPSJE PROSTATY w znieczuleniu pęczków naczynio-nerwowych

Godziny otwarcia:

Kontakt

Mapa dojazdu