Diagnostyka i leczenie kamicy układu moczowego

Kamica moczowa jest często występującym zaburzeniem dróg moczowych. Wyróżniamy kamicę dolnych dróg moczowych-pęcherza oraz górnych dróg moczowych - nerek i moczowodów. Najczęściej spotykanym ostrym stanem związanym z kamicą moczową jest kolka nerkowa. Objawy kolki pojawiają się w przypadku przedostania się złogu-kamienia z układu kielichowo-miedniczkowego nerki do moczowodu. Pojawia się ból, nudności i niekiedy wymioty. Ból może promieniować od okolicy lędźwiowej ku podbrzuszu i pachwinie.

Wymaga pilnej diagnostyki i ustalenia dalszego postępowania by uniknąć poważnych powikłań w postaci np.zakażenia uogólnionego tj. „sepsy” czy wodonercza z powolnym uszkodzeniem nerek lub roponercza czy perforacji układu moczowego. Pierwszym etapem postępowania jest wywiad i badanie lekarskie z oceną przyjmowanych leków i uprzednich zabiegów w tym na układzie moczowym. Następnie badanie fizykalne wykonane przez lekarza aż w końcu badania dodatkowe: -badanie moczu (posiew i badanie ogólne moczu z osadem moczu) - badanie krwi z oceną jonogramu, parametrów nerkowych(mocznik, kreatynina, EGFR), parametrów zapalnych (morfologia krwi, CRP) - badania obrazowe - usg układu moczowego, TK bez kontrastu, TK z kontrastem i fazą urograficzną, urografia dożylna, scyntygrafia dynamiczna nerek. Po ustaleniu wskazań do wykonania badań dodatkowych lekarz zleca je lub wykonuje samodzielnie podczas wizyty (USG układu moczowego) Na wizytach kontrolnych oceniane są wyniki badań i ustalane dalsze leczenie. Wyniki niektórych badań mogą wskazać konieczność dalszego leczenia zabiegowego kamicy np. Zabiegów ESWL(rozkruszania pozaustrojowego złogów falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo), PCNL (przezskórną nefrolitotrypsję - przeskórny dostę do nerki z rozkruszeniem złogu), URSL- laserowe rozkruszenie złogu z dostępu przez cewkę moczową w moczowodzie aparatem sztywnym lub RIRS - zabieg rozkruszenia złogu w moczowodzie lub nerce aparatem giętkim, pielolitotomia/nefrolitotomia/ureterolitotomia - zabiegi chirurgiczne usunięcia złogów z miedniczki nerkowej, nerki czy moczowodu.

O Nas

Uromed Górce to poradnia zajmująca się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń urologicznych.

Doświadczony zespół lekarski, nowoczesna aparatura w tym USG, uroflometr czy cystoskop giętki i miła obsługa to nasze główne atuty.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi. Zapisy możliwe są zarówno poprzez rejestrację telefoniczną jak i internetową.

Wykonujemy zabiegi stulejki z zastosowaniem medycznego staplera-ANASTOMATUcystoskopię bezbolesnym giętkim aparatem z systemem "Endosheath" jednorazowych sterylnych koszul, których zastosowanie zmniejsza ryzyko zakażenia związanego z zabeigiem do minimum oraz BIOPSJE PROSTATY w znieczuleniu pęczków naczynio-nerwowych

Godziny otwarcia:

Kontakt

Mapa dojazdu